Smart Vision Logo
0%
Created on

Olympiad Class-4 Math Set-9

1 / 25

If the cost of 1 meter of cloth ₹58.65 the cost of 9m of cloth

2 / 25

Aman bought 8 toffees for ₹96.00. What is the cost of 1 toffee.

3 / 25

1/4 of X rupees is equal to 25 paise, then the value of X is:-

4 / 25

75P×8= Rs. ______

5 / 25

Cost of 100 chair is 327.45, cost of on chair is?

6 / 25

Four fifteenths of an hour is

7 / 25

9 rupees and 5 paise can be written as:-

8 / 25

Which of the following has the least value?

9 / 25

₹375-₹50-₹40 = ₹_____

10 / 25

A score of pencils costs 60. What will 8 pencils cost?

11 / 25

A score of pencils costs 60. What will 8 pencils cost?

12 / 25

Cost of 24 eggs at ₹64 a dozen.

13 / 25

How many 5 rupee coins are there in Rs.120?

14 / 25

The price of one pen is ₹15.50. The price of 8 such pens will be ₹_______.

15 / 25

₹8 and 7 paise = ₹______.

16 / 25

Add ₹59.25 and ₹30.75

17 / 25

Anju had ₹106.70. She spent ₹59.20. How much money has she saved?

18 / 25

If the transistors cost 1525. Find the cost of 2 transistores.

19 / 25

How many five rupee coins are there in 660?

20 / 25

4 times Rs. 2.25 = Rs. ______.

21 / 25

On adding ₹137.60 to ₹84.30 we get:-

22 / 25

₹8 and 7 paise =₹_____.

23 / 25

1 Paisa should be written as _____.

24 / 25

₹190+₹111+₹99=₹_____

25 / 25

The cost of 14 kg tomatoes is ₹231.00 the cost of tomatoes per kg?

Your score is