Smart Vision Logo
0%
Created on

Olympiad Class 1 Math set-7

1 / 25

How many paise is equal to Rs. 7?

2 / 25

Which one of the following has least money?

3 / 25

Which one of the following has equal value as 500 paise?

4 / 25

How many 5 paise coins makes 25 paise?

5 / 25

John bought a pen for Rs. 9, a note book for Rs. 9 and a mathematics book for Rs. 8. How much money did he spend?

6 / 25

Cost of a videogame is Rs. 44. Christina buys 2 videogames. How much money she has to pay?

7 / 25

John has 5 coins of Rs. 10. How much money she has?

8 / 25

Mona wants to buy a purse Rs. 50. She has Rs. 35. How much more she needs?

9 / 25

One teddy bear cost is Rs. 25. How many teddy bear Manu can buy for Rs. 50?

10 / 25

How much money is enough to buy icecream? 🍦 (Rs. 72)

11 / 25

Rahul has Rs. 100. How much such toys as shown below, can he buy with the money he has?

12 / 25

Which one of the following is equal to Rs. 50.

13 / 25

4 five rupees notes make what?

14 / 25

Full in the blanks: 25 paise+50 paise+25 paise=Rs______.

15 / 25

Five coins of Rs. 10 makes

16 / 25

Which one of the following options shows the correct price of apple? 🍎 (Rs.1)

 

17 / 25

Sham has Rs. 39 and his brother has Rs. 35. How much money they have together?

18 / 25

Rinku gave Rs. 50 to buy this toy. How much will she get back?

🚁 (Rs.36)

19 / 25

Which amount is greater than Rs. 100?

20 / 25

Robert has Rs. 50. He buys three pencils. If cost of 1 pencil is Rs. 4, how much money Robert has to pay?

21 / 25

Which toy has maximum cost?

22 / 25

Which day comes after Tuesday?

23 / 25

Which one of the following is true for Rs.40+Rs.30+600 paise+500paise?

24 / 25

Which cost of fruits is least amount?

25 / 25

Cost of 12 bananas is Rs. 25. Find the cost of 24 bananas.

Your score is